Buzdolabi ÇesitleriBuzdolabi Çesitleri

Atalarimizin yiyeceklerin bozulmamasi için kullandigi ve yiyecekleri serin tutan dolaplara tel dolap denirdi. Ilk elektrikli buzdolabi ise insanoglunun hayatina 1900’lü yillarda ABD’de girdi.

Buzdolaplari kullanim sekillerine göre solo ve ankastre olmak üzere ikiye ayrilir. Ankastre buzdolabi bilindigi üzere buzdolabinin duvara ya da bir platform içine gömülü olarak durmasi halidir. Solo da ankastre öncesi kullandigimiz evimizin istedigimiz alanina koyabilecegimiz daha sonra yerini degistirebilecegimiz ürünlerdir.

Kapi özelliklerine göre buzdolaplarini siniflandiracak olursak, tek kapili, çift kapili, büro tipi, tezgah alti, kombi tipi, gardirop tipi buzdolaplarini sayabiliriz. Çift kapili buzdolaplarinda genellikle buzluk kismi üstte yer almakla beraber son yillarda bu kisim alt kapida da yer alabilmektedir. Büro tipi buzdolaplari ise genellikle isyerlerinde veya yazliklarda kullanmak üzere tercih edilen buzdolaplaridir.Bu buzdolaplari mutfak tezgah altina sigabildikleri için tezgah alti diye de adlandirilabilmektedir. Kombi tipi buzdolaplari ise son zamanlarda popüler hale gelmis çift kapili ancak her 2 hacminde birbirine hemen hemen esit oldugu buzdolaplaridir. Bu tip buzdolaplarinda sebzelik bölümü genellikle ortada bulunur ve bu buzdolaplari hem no-frost hem de derin dondurucu vazifesi de görebilmektedirler. Gardirop tipi buzdolaplari ise hacimce daha genis ve en az 2 kapili ve kapili yanlardan açilabilmektedir. Bu tip buzdolaplarinda su sebili özelligi de yer alabilir. Genis mutfaklar için düsünülen gardirop tipi buzdolaplari dar mutfaklar için tercih etmek hata olacaktir. Son zamanlar da sise ve sarap sisesinin konulabilecegi-sogutabilecegi buzdolaplari da üretilmektedir.

Buzdolaplari donduruculuk özellikleri açisindan da su sekilde ayrilabilir: No-frost, Statik, Low Frost, Smart Frost ve Fresh Frost.

Detaylı bilgi almak için Sancaktepeservisim'eulaşın.Tlfn 444 58 37 0216 622 1 444